20 YAŞ DİŞ ÇEKİMİ

20 yaş dişleri nedir?

20 yaş dişleri çene kemiğinde en arkada bulunan 3. büyük azı dişleridir. 16-40 yaş arasında sürdüğü için halk arasında ‘akıl dişi’ olarak da bilinir. Binlerce yıldır değişen yeme alışkanlığı ile birlikte insanoğlunun çene kemikleri de değişime uğramıştır. Günümüzde pek çok kişide 20 yaş dişleri ağız içine sığamadığından ya gömük kalır ya da olması gerektiğinden daha farklı bir pozisyonda ağız içine yerleşir. Böyle bir durumda 3. azı dişinin çiğnemeye herhangi bir katkısı olmadığından çekimine karar verilir.

Her zaman 20 yaş dişleri çekilmeli midir?

Ağız içerisinde olması gereken yere yerleşmiş ve kapanışta herhangi bir sorun oluşturmuyorsa çekilmesine gerek yoktur. Fakat 20 yaş dişleri yarı gömük bir şekilde ağız içinde bulunuyor ve komşu dişlerin çürümesine, yemek yerken ağrı gibi şikâyetlere sebep oluyorsa çekimine karar verilir. Aynı zamanda ağız içinde hiç görünmeyen gömük kalmış 20 yaş dişleri de sorun oluşturabilecek bir pozisyonda ise çekilir. Aksi takdirde sürmeye çalışırken ağız içerisindeki mevcut dişlerin çapraşıklaşmasına sebebiyet verebilir. Kişiye yıllarca hiç zarar vermeden gömük halde bulunan 20 yaş dişleri ise düzenli kontrollerle ağız içerisinde bırakılabilir.

Hangi durumlarda 20 yaş dişlerinin çekimine karar verilir?

-Sürmesi esnasında çene kemiğinde yer bulamayıp mevcut dişlere baskı uygulayarak dişlerin çapraşıklaşmasına neden olduğunda,

-Temizlenmesi güç olduğundan dolayı ağız kokusuna sebep olduğunda,

– Etrafındaki dişetinde ağrı, şişlik ve kızarıklık olduğunda,

– Yatay konumda komşu dişin kökünü erittiği durumda,

– Gömük kaldığı zaman çevresinde kist oluşumuna sebebiyet verdiği durumda çekilmesine karar verilir.

Her 20 yaş dişinin çekimi zor mudur?

Ağız içerisinde gözüküyorsa çekiminin diğer dişlerden bir farkı yoktur. Eğer gömülü ya da yarı gömülü bir pozisyonda ise cerrahi işlem gerektirir. Bu durumda, öncelikle ağız içerisinden iğne yapılarak diş uyuşturulur. Üzerindeki kemik ve dişeti dokusu kaldırılarak diş çekimi yapılır ve dikiş atılarak işlem tamamlanır.

20 yaş çekimi sonrası nelere dikkat etmem gerekir?

Ağız içerisinde uygulanan herhangi bir cerrahi işlemde olduğu gibi kanama kontrolü için sıcak yiyecek içeceklerden kaçınılmalı ve operasyon sonrası tükürülmemelidir. Yara bölgesinin iyileşmesini bozacağından sigara mümkünse bırakılmalı ya da mümkün olduğunca az içilmelidir. Yara bölgesine komşu dişler yumuşak uçlu fırçalarla temizlenmeli ve antiseptik gargaralarla bölgenin temizliği desteklenmelidir.