Çene Kisti Ameliyatı

Çene Kisti Nedir?

Çene kistleri,  diş köklerinin ucunda diş kaynaklı ya da çene kemiğinin herhangi bir yerinde diş kaynaklı olmadan gelişen içi sıvı dolu boşluklardır.

 

 

Çene kemiğinde kist olduğunu nasıl fark edebilirim?

Başlangıçta herhangi bir belirti vermediklerinden dolayı çene kemiğinde yıllarca saklı kalabilir. Belirli boyutlara gelip hastanın çenesinde şişlik oluşturmaya başladığında hasta fark eder ve hekimine başvurur. Rutin diş hekimi ziyaretinde alınan röntgen sonrası da tesadüfen teşhis edilebilir. Çenelerde ağrısız şişlikler meydana geldiğinde, Ağız içine iltihaba benzeyen bir sıvı geldiğinde, Kötü koku ve tat meydana geldiğinde, Ağız açamama durumlarında,Dilde ve ya dudaklarda his kaybı  meydana geldiğinde, Dişte sallanma olduğunda, En kısa sürede diş hekimi ziyareti önerilir. Tedavide erken tanı oldukça önemlidir. Çok büyük boyutlara ulaşır ve tedavi edilmezse çenelerde kırıklara sebebiyet verebilir.

Çene kemiği kistleri iyi huylu mudur?

Diş kaynaklı gelişen çene kemiği kistleri genellikle iyi huyludur. Fakat röntgende fark edilip temizlenen bir kistin iyi huylu olup olmadığı ancak temizlenen parçanın patolojiye gönderilip değerlendirilmesiyle mümkündür.

 

 

Çene kemiği kisti tekrarlar mı?

Kist ve kisti saran epitel doku düzgün temizlenmediğinde ve ya bazı kist türlerinde tedavi yapıldıktan bir süre sonra tekrar edebilir.

Çene kisti operasyonu sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Reçete edilen ilaçlar dikkatlice kullanılmalı ve etrafındaki dişler yumuşak uçlu fırçayla temizlenmelidir. Sert yiyeceklerden ve çene kemiğine zarar verebilecek darbelerden kaçınılmalıdır.

Çene kisti ameliyatı fiyatını öğrenmek için tercihen kliniğimize gelerek veya ücretsiz online muayene olmanız gerekmektedir.

Yapılacak muayene sonrasında ise tedavinize özel fiyat bilgisi paylaşılacaktır. Randevu veya ücretsiz online muayene olabilmeniz için aşağıdaki formu doldurarak veya polikliniğimizi arayarak bizimle iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Ayrıca, çene kistleri hakkında sıkça sorulan soruların yanıtlarına bu yazımızı inceleyerek ulaşabilirsiniz. Tüm sorularınız için her zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.