DİŞ BEYAZLATMA

Diş Beyazlatma Tedavisi Nedir?

Diş beyazlatma, dişlerin doğal rengini açmak ve lekeleri azaltmak için kullanılan kozmetik bir prosedürdür. Bu prosedür, diş minesine nüfuz eden ve renk değişikliklerine neden olan lekelerin çıkarılmasını veya azaltılmasını sağlayan özel beyazlatma ajanları kullanılarak gerçekleştirilir. Sonuçlar genellikle daha beyaz, parlak ve çekici bir gülümseme sağlar.

Dişlerdeki renklenmeler neden oluşur?

Çay, kahve, sigara, renkli ve asitli içeceklerin sıklıkla ve uzun süre tüketilmesi dişlerde renklenmelere yol açar. Renklenmenin bunun dışında da birçok sebebi vardır. Bunlar:

 

  • Hamilelik ve emzirme süresince kullanılan bir takım ilaçlar,
  • Küçük yaşta kullanılan özellikle tetrasiklin türevi antibiyotikler,
  • Doğuştan diş yapısında meydana gelen yapısal bozukluklar,
  • Aşırı florlu içme sularının uzun süreli tüketilmesi,
  • Travma veya kazaya bağlı olarak diş yüzeyinde meydana gelen çatlaklar

Diş beyazlatma zararlı mıdır?

Diş beyazlatma kurallara uyularak diş hekiminin gözetimi altında yapılıyor ise son derece etkin ve güvenlidir.

Kimler beyazlatma yaptırabilir?

Beyazlatmada önemli olan kriterlerden bir tanesi kişinin beyazlatma süresi boyunca tüm kurallara uymasıdır. Bu bakımdan beyazlatma, ancak ve ancak diş hekiminin tüm direktiflerini birebir uygulayabilecek, beyazlatma sırasındaki kurallara maksimum düzeyde uyacak kişilere yapılmalıdır.

Diş beyazlatma işleminden sonra nelere dikkat etmeliyim?

Tüm beyazlatma tekniklerinden sonra iki hafta çay, kahve, şarap gibi renkli; kola gibi asitli yiyecek ve içeceklerden ve sigaradan uzak durmak gerekir. Aksi takdirde erken dönemde beyazlatmanın etkisi azalabilir.