Geceleri ortaya çıkan diş ağrısından nasıl kurtulurum?

Geceleri ortaya çıkan diş ağrısından nasıl kurtulurum? Bu soruyu maalesef 1 kere hepimiz kendimize sormuşuzdur. Gündüz sadece belli belirsiz hissedilen diş ağrısının gece iyiden iyiye artmasını hepimiz yaşamışızdır. Geç vakitte hemen bir diş hekimine gitme şansımızın olamayacağı böyle bir durumda ağrı kesici almak, dişe soğuk kompres uygulamak hatta karanfil uygulamak da dahil olmak üzere, insanların rahatlamasına ve uyumasına yardımcı olabilecek bir dizi çözüm vardır.

İşte bu makalede, geceleri diş ağrısını hafifletmek için evinizde bulabileceğiniz altı çözüm önerisi hakkında bilgi vereceğiz.

Geceleri ortaya çıkan diş ağrısını tedavi etmenin 6 yolu

Diş ağrısını gece tedavi etmek zor olabilir, çünkü kişinin dikkatini ağrıdan uzaklaştıracak pek bir şey yoktur.

Kişi ağrıyı hafifletmek için aşağıdaki yöntemleri deneyebilir:

1. Ağızdan alınan ağrı kesiciler

Asetaminofen (Tylenol) veya ibuprofen (Advil) gibi reçetesiz (OTC) ağrı kesici ilaçları almak, birçok insan için hafif ila orta şiddette diş ağrılarını etkili bir şekilde azaltmanın hızlı ve basit bir yoludur.

Her zaman ambalaj üzerinde önerilen dozda kalın.

Diş ağrısı çok şiddetliyse, bir diş hekimine danışmak ve başka neler yapılabileceği hakkında konuşmak en iyisidir.

2. Soğuk kompress

Soğuk kompres kullanmak diş ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Yüzün veya çenenin etkilenen tarafına bir havluya sarılmış bir buz torbası uygulamak, bölgedeki kan damarlarını daraltmaya yardımcı olur, bu da ağrıyı azaltarak kişinin uykuya dalmasını kolaylaştırabilir.

Akşamları birkaç saatte bir bölgeye 15-20 dakika soğuk kompres uygulamak da gece ağrılarını önlemeye yardımcı olabilir.

3. Yükseltme

Kafada biriken kan, ek ağrı ve iltihaplanmaya neden olabilir. Başı fazladan bir ya da iki yastıkla yükseltmek, uykuya dalmak için ağrıyı yeterince hafifletir.

4. İlaçlı merhemler

Bazı ilaçlı merhemler de diş ağrısı ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir. Reçetesiz satılan anestezik jeller ve benzokain gibi bileşenler içeren merhemler bölgeyi uyuşturabilir.

Ancak benzokain küçük çocukların kullanımına uygun değildir.

5. Tuzlu su ile çalkalama

Basit bir tuzlu suyla çalkalama, diş ağrısı için yaygın bir ev ilacıdır.

Tuzlu su doğal bir antibakteriyel ajandır, bu nedenle iltihabı azaltabilir. Bu da hasarlı dişleri enfeksiyondan korumaya yardımcı olur.

Tuzlu su ile durulama, dişlere veya diş etlerine yapışan yiyecek parçacıklarının veya kalıntılarının giderilmesine de yardımcı olabilir.

6. Hidrojen peroxit ile çalkalama

Periodontitis, genellikle kötü ağız hijyeninin bir sonucu olarak ortaya çıkan ciddi bir diş eti enfeksiyonudur. Ağrı, diş eti kanaması ve yuvalarında gevşeyen dişler gibi sorunlara neden olabilir.

2016 çalışmasının yazarı, hidrojen peroksit gargara ile durulamanın plak ve periodontitis semptomlarını azaltmaya yardımcı olduğunu buldu.

İnsanlar her zaman gıda sınıfı hidrojen peroksiti eşit miktarda suyla seyreltmelidir. Çözelti sadece ağızda tutularak gargara yapılmalı,asla yutulmamalıdır.

Bu ilaç, yanlışlıkla karışımı yutma riski olduğundan çocuklar için uygun değildir.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmiştir*

@2021 Dentlotus Lotus İstanbul Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği tarafından tüm hakları saklıdır.