Dişlerdeki beyaz lekeleri tedavi etmek için 11 ipucu

Dişlerinizde aniden beyaz lekeler görüp şaşırabilir hatta endişelenebilirsiniz, esasında bu lekeler nadiren ciddi bir sağlık problemine işaret eder.

Bu yazıda, insanların dişlerinde beyaz lekelerin olmasının nedenlerini inceliyor ve bunları tedavi etmek ve önlemek için 11 ipucu sunuyoruz.

Dişlerde oluşan beyaz lekelerin nedenleri

Dişlerde oluşan beyaz lekelerin  olası birkaç nedeni vardır.

1. Diş Florizisi

Diş florizisi, diş gelişimi sırasında çok fazla flora maruz kalan kişilerde görülebilen bir diş minesi kusurudur. bir mine defektidir.İnsanlar, çocukken çok fazla florür tükettilerse, genellikle gençken bunu alırlar. Genellikle dişler diş etlerini kırmadan önce gelişme eğiliminde olan zararsız bir durumdur.

1. Diş Minesi Hipoplazisi

Bu durum, bir kişinin diş minesinin düzgün şekilde oluşmaması durumunda ortaya çıkar. Floroz gibi, hipoplazi sadece çocukluk döneminde bir kişinin dişleri hala gelişmekteyken ortaya çıkar. Bununla birlikte, diş çürümesi riskini artırabilir.

Dişlerdeki beyaz lekelerin diğer nedenleri arasında, özellikle diş teli takan veya çok fazla asitli veya şekerli yiyecekler yiyen biri, kötü diş hijyenini içerir.

Dişlerde oluşan beyaz lekelerin tedavileri

Dişlerdeki beyaz lekeler için birkaç olası tedavi vardır. Bu tedavilerin uygunluğu, beyaz noktaların altında yatan nedene ve kişinin dişlerinin durumuna bağlı olabilir.

1. Diş minesi mikro aşınmaları

Bazı insanlar beyaz lekelerini tedavi etmek için mikroabrazyon yaptırabilirler. Bu işlem sırasında diş hekimi, beyaz noktaların görünümünü azaltmak için dişlerden az miktarda diş minesini çıkarır.

Bu profesyonel tedaviyi tipik olarak diş beyazlatma takip eder, bu da dişlerin daha homojen görünmesini sağlar.

2. Diş beyazlatma

Dişleri beyazlatmak, beyaz lekelerin ve diğer lekelerin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Şeritler ve macunlar gibi çeşitli diş beyazlatma ürünleri marketlerde ve eczanelerde mevcuttur.

Eğer problem ilerlemişse bu kişiler profesyonel beyazlatma tedavileri için diş hekimine gidebilirler. Bu tedaviler, market ürünlerinden daha güçlü ağartma çözeltileri kullanma eğilimindedir ve bu da daha iyi çalışmasını sağlayabilir.

3. Diş kaplamaları

Diş kaplamaları, bir kişinin dişlerinin ön yüzeyine yapışan ince, koruyucu kaplamalardır. Beyaz lekeleri ve diğer kusurları çok etkili bir şekilde gizleyebilirler.

Diş kaplamaları yalnızca bir diş hekimi tarafından uygulanabilir.

4. Topikal florür

Diş hekimi, mine hipoplazisi olan kişilerin dişlerine topikal florür uygulayabilir. Bu, dişlerde mine gelişimini teşvik edebilir ve diş çürümesini önlemeye yardımcı olabilir.

5. Kompozit reçine

Mine hipoplazisi olan kişiler için, diş hekimi boşlukları doldurmak ve dişlerin dış minesini yapıştırmak için kompozit reçine uygulayabilir. İnsanların dişlerinde çok sayıda beyaz leke varsa bu uygun olmayabilir.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmiştir*

@2021 Dentlotus Lotus İstanbul Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği tarafından tüm hakları saklıdır.