Dişeti problemlerinin Covid-19 hastalığındaki rolü

Ağız sağlığının genel sağlığın önemli bir parçası olduğunu vurgulayan Amerikan Diş Hekimleri Birliği (ADA), pandeminin başından beri Covid-19 hastalarının yaşadığı ağız içi problemlerini incelemektedir. Bu konuyla ilgili yapılan en önemli araştırma ”Journal of Clinical Periodontolog” dergisinde yayımlananan ve şiddetli dişeti problemleri olan kişilerin hastalığı daha ağır atladığı konusundaki yayındır. Enfekte ve iltihaplı dişetleri, covid-19 teşhisi konan bireyler için yoğum bakım ünitesine kabul ve ölüm dahil olmak üzere daha yüksek komplikasyon oranlarına ve daha ölümcül sonuçlara neden olabileceği belirtmiştir.

Araştırmacılar, dişeti hastalığı olan bu hastalarının, diş eti hastalığı olmayanlara kıyasla yoğun bakım ünitesine kabul edilme olasılığının 3,5 kat, solunum cihazına ihtiyaç duyma olasılığının 4,5 kat ve ölme olasılığının 8,8 kat daha fazla olduğunu bildirmiştir. Şimdiye kadar COVID-19 hastalarında diş eti hastalığının yıkıcı etkileri hakkında başka bir araştırma yayınlanmadı.

Makalenin yazarı ve McGill Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi ProfesörüvBelinda Nicolau, yaptığı açıklamada COVID-19 komplikasyonlarının önlenmesi ve yönetiminde iyi ağız sağlığının önemini ve periodontitis ve hastalık sonucu arasında çok güçlü bir ilişki vurgulamaktadır.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmiştir*

@2021 Dentlotus Lotus İstanbul Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği tarafından tüm hakları saklıdır.