Diş çekimi basit bir işlem olarak görülse de çekim sonrası yapılacaklara dikkat edilmemesi ağrı, enfeksiyon gibi çeşitli sorunları beraberinde getirir. Bu makale sayesinde diş çekimi sonrası bakım hakkındda ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Steril şartlar altında atravmatik bir çekim sonrası kanamayı kontrol altına almak ve oluşan kan pıhtısını korumak için çekim bölgesine steril gazlı bez yerleştirilip hastadan 10-30dk süreli ısırması istenir. Oluşan bu pıhtının korunması iyileşme sürecinin anahtarıdır. Bu pıhtı sayesinde yara bölgesi damarlanır ve çekim sonrası oluşan boşluk kapanır.

Dişi uyuşturmak için yapılan iğnenin etkisi geçtikten sonra hastanın çekim bölgesinde bölgesinde ağrı hissetmesi normaldir. Bu ağrının derecesi hastanın ağrı eşiğine, çekilen dişin köklerine ve çekimin yapıldığı çene kemiğine göre farklılık gösterse de hastalar genellikle ağrının 3. günden sonra geçtiğini belirtmiştir.

Bazı uzmanların belirttiği gibi, çekimden sonra 24 saate kadar düşük seviyeli kanama tamamen normaldir. Ancak bu noktadan sonra aktif kanama tedavi gerektirir.

Diş Çekimi Sonrası ilk 2 günü için birkaç öneri:

 

Bol bol dinlenin: Çekimden sonra günlük hayatınızı etkileyen aktiviteleri yapmanızda bir sakınca yoktur. Fakat ilk 24 saat dinlenmeniz önerilir.

Durulamaktan kaçının: Diş çekildikten sonra ağzınızı çalkalamaktan veya gargara yapmaktan kaçının. Bu durum oluşan pıhtının yerinden çıkmasına ve kanamaya sebebiyet verir.

Pipet kullanmayın: Pipet kullanmak, iyileşen yaraya çok fazla baskı uygular ve bu da kan pıhtısını kolayca yerinden çıkarabilir.

Tükürmeyin: Çekimden sonraki 24 saatte sızıntı şeklindeki kanama oldukça normaldir. Bu durumdan dolayı sürekli tükürme işlemi kanamayı arttırır ve çekim bölgesindeki pıhtıyı bozar.

Burun sümkürmekten veya hapşırmaktan kaçının: Bazı durumlarda üst çeneden yapılan çekim işlemi sonrası bu işlemler yara bölgesine zarar verebilir.

Sigara içmeyin: Sigara içmek ağızda pipet kullanmakla aynı basıncı oluşturur. Tüm iyileşme süreci boyunca sigara içmekten kaçınmak en iyisi olsa da, özellikle ilk birkaç gün sigara içmemek çok önemlidir.

Ağrı kesici alın: Ağrınızın derecesine göre hekiminizin önerdiği ya da  reçetesiz satılan ağrı kesiciler ağrı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir.

Soğuk kompres uygulayın: Bir defada 10-20 dakika boyunca bölgeye bir buz torbası veya havluya sarılmış bir buz torbası koymak, ağrının daha az hissedilmesine yardımcı olabilir. Ayrıca gömük 20 yaş gibi zorlu çekimlerde bu uygulama şişmesini önlemek için oldukça önemlidir.

Diş hekiminin önerdiği ilaçları alın: Diş hekimi, karmaşık diş çıkarma işlemleri için reçeteli ilaçlar sipariş edebilir. İlaçları hekiminizin tavsiye ettiği gibi kullanmak oldukça önemlidir.

Dişlerinizi fırçalayın: Yara bölgesine fırça değdirmek zor olsa da bölgenin etrafındaki dişlerin fırçalanması ve yemek artığı birilmemesi oldukça önemlidir.

Yumuşak yiyecekleri tercih edin: İyileşme süreci boyunca sert yiyeceklerden kaçınıp çok fazla çiğneme gerektirmeyen ve çekim bölgesinde birikme yapmayacak  yumuşak yiyecekler yemelidir. Çorba, yoğurt, elma püresi ve benzeri yiyeceklere yapışmayı düşünün. Sert tost, cips ve tohum içeren yiyeceklerden kaçının.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmiştir*

@2021 Dentlotus Lotus İstanbul Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği tarafından tüm hakları saklıdır.