Ağız Sağlığı ve Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken 4 Şey

Gebelik; heyecanla beklenen ve bu süreçte vücutta birçok değişiklikle karşı karşıya kalınan özel bir dönemdir. Aklınızda çok şey var, biliyoruz. Fakat, hamilelik ile ağız-diş sağlığı arasındaki ilişkiyi bilmiyor olabilirsiniz. Ve bu dişlerinizi ve diş etlerinizi ihmal edebileceğiniz anlamına gelmez. Gebelikte hormon seviyelerindeki değişiklikler, diş eti hastalığı ve gebelik tümörleri gibi ağız sağlığı sorunları yaratabilir. Bunlarla başa çıkabilmek için bebeğinizi beklerken, ağız sağlığınızı korumak için bilmeniz gereken birkaç şeyi bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Gebelikte Diş Eti İltihabı

Gebelik sadece vücudunuzda değil psikolojinizde de minik değişiklikler yapıyor. Her zamankinden biraz daha huysuz hissediyorsunuz ve nedense sürekli fıstık ezmesi ve turşu gibi garip yemekler arzuluyorsunuz. Bunların sebebi maalesef ki hormonlardır. Peki hormonlar başka ne işe yarar?

Hormonlar; hamileyken diş etlerinizin şişmesinde rol oynar ve diş eti iltihabına zemin hazırlar. Hamilelik sırasında diş etlerinizin daha sık kanadığını fark edebilirsiniz. Diş hekiminiz bu konuda en azından bebeğiniz doğana kadar daha sık profesyonel diş temizliği önerebilir.

Evde ağız bakımına olabildiğinde dikkat etmelisiniz. Diş etlerinizi tahriş etme olasılığını azaltmak için seçilen diş fırçası yumuşak uçlu olmalıdır. Plak, tartar birikmesi ve diş eti iltihabını önlemeye yardımcı olmak için de diş eti sağlığını korumaya yönelik bir diş macunu kullanılması gerekmektedir. Bu yüzden, günde en az bir kez diş ipi kullanmayı unutmayın; diş etinde şişmelerin olması, yiyecek parçalarının ulaşılması zor yerlerde sıkışmasını kolaylaştırır.

Gebelik Tümörleri

Bazı kadınlarda hamileyken hormonal değişikliklere bağlı olarak endişe verici bir şekilde “gebelik tümörleri” olarak adlandırılan bir durum gelişir. Ancak; gebelik tümörleri kötü huylu değildir. Amerikan Diş Hekimleri Birliği’ne (ADA) göre, büyümeler en sık ikinci üç aylık dönemde ortaya çıkar. Bu tümör, dişler arasında oluşan küçük böğürtlenlere benzemektedir. Bu durumun sizi çok rahatsız ettiği durumlarda, hekiminiz kolaylıkla bu tümörü alabilir. Ancak çoğu durumda, bebeğiniz doğduktan sonra tümörler kaybolur.

Sabah Bulantıları ve Dişleriniz

Sabah bulantıları birçok kadın için hamileliğin bir parçasıdır. Ayrıca, Amerikan Kadın Doğum Uzmanları ve Jinekologlar Kongresi’ne (ACOG) göre, midenizden gelen asit diş erozyonuna katkıda bulunacak kadar güçlü olabileceği için ağız sağlığı ve hamilelikle ilgili endişeleri de gündeme getirir. Hamileliğinizin ilerleyen zamanlarında mide ekşimesi veya asit reflüsünden şikayetçiyseniz eğer, mide asidi dişleriniz üzerinde de aynı etkiye sahip olabilir. Her ne kadar sabah bulantılarından hemen sonra dişlerinizi fırçalamak isteseniz de minenizi korumak için yapabileceğiniz en iyi şey ağız içerisindeki asidik nötralize etmektir. Bunun için yaklaşık bir çay kaşığı kabartma tozunu bir bardak suya karıştırıp, ardından fırçalamadan önce ağzınızı çalkalamak için kullanabilirsiniz.

Diş Hekiminizi Ziyaret Etme

Diş hekimi, hamilelik sırasında ağzınızı (ve bebeğinizi) sağlıklı tutmada çok yardımcı olabilir. En kısa zamanda diş hekiminize hamile olduğunuzu bildirmeyi unutmayın. Herhangi bir risk almamak için, bebeğiniz doğana kadar tedavileri erteleyebilir veya ilaçlarınızı düzenlemesi gerekebilir. Amerikan Hamilelik Derneği’ne göre, ikinci trimester genellikle çok derin olmayan dolguların yapılması veya gerekirse profesyonel bir temizlik gibi küçük diş işlerinin yapılması için ideal bir zamandır. Sanılanın

aksine, hamileyken diş temizliği için diş hekiminize görünmek güvenlidir ve ayrıca ağrı gibi acil durumlar bebeği strese sokacağından mutlaka müdahale edilmelidir. Uzmanlar her hamileliğin güvenli ve sağlıklı olmasını sağlamak için hastalar ve diş hekimlerinin birlikte çalışmasını önerir. Hamilelik, vücudunuzda ve yaşam tarzınızda büyük değişiklikler anlamına gelir; Dişlerinize ve diş etlerinize dikkat etmenin de en az sizin kadar önemli olduğunu unutmayın.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmiştir*

@2021 Dentlotus Lotus İstanbul Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği tarafından tüm hakları saklıdır.